ONDAMED enerjisiyle yaşama yeni bir dokunuş...

Yüksek Tansiyon

Yüksek Tansiyon 2018-02-19T12:16:40+00:00
YÜKSEK-TANSİYON

Hipertansiyon nedir?

  • Yüksek tansiyon olarak da bilinen hipertansiyon, damarlarınızdan pompalanan kan basıncının olması gerekenden yüksek olduğu duruma verilen isimdir.

Kan basıncını şu iki temel parametre belirler:

  • KALP DEBİSİ – bir dakikada kalpten  pompalanan kan miktarıdır.
  • ÇEVRESEL DİRENÇ – dolaşım sisteminizin kan damarlarında kan akışını sağlamak için kalbin üstesinden gelmesi gereken dirençtir.

Vücudumuz kan basıncını kontrol etmek için çok karmaşık, çakışan süreçleri kullanır. Bunlar kalp debisini belirleyen vücudumuzun tuz ve su oranıdır. Ayrıca çevresel direnci belirleyen damarlarımızın kasılıp gevşeyebilme özellikleridir . İnsanların yaklaşık %5-10’unda kan basıncını koruyan fizyolojik süreçlerin birinde veya daha fazlasında bir arıza oluşturan, kronik böbrek hastalığı veya tiroid hastalığı gibi spesifik bir  tıbbi durum vardır. Bununla birlikte, yüksek tansiyonlu kişilerin %90-95’inde sebebi bilinemez ve hastalar ESANSİYEL HİERTANSİYON tanısı alır.

Yüksek tansiyon veya hipertansiyon, “sessiz katil” olarak adlandırılır, çünkü genellikle hiçbir uyarı işareti veya belirtisi yoktur ve birçok kişi bunun farkında değildir.. Zamanla, aşırı basınç yüklenmesi, dolaşım sistemimizde hasar oluşturarak kalp, böbrek, beyin ve akciğerler gibi çeşitli hayati organlarımızda geri dönüşümsüz hasarlara neden olabilmektedir.

Hipertansiyon kalp krizine, kalbinizin genişlemesine veya kalp yetmezliğine neden olabilir. Beyindeki damarların içindeki aşırı basınç beyne kanamaya neden olarak inmeye neden olabilir. Bazı durumlarda, yüksek tansiyon böbrek yetmezliği, körlük ve zihinsel bozukluklara neden olabilmektedir.

Hipertansiyon Belirtileri var mı?

Bazen hipertansiyonun burun tıkanıklığı, baş ağrısı, nefes darlığı veya baş dönmesi gibi semptomları olabilmekle birlikte genellikle tansiyonunuz tehlikeli veya hayatı tehdit eden bir seviyeye çıkana kadar bulgu vermez.

Dünyadaki üç yetişkinden birinden fazlası yüksek kan basıncına sahiptir ve kalp hastalığı ve felce bağlı ölümlerin yarısına sebep olmaktadır. Endişe verici bir şekilde, çocuklar yetişkinler ile aynı nedenle, hipertansif hale gelebilir; hareketsizlik, sağlıksız diyet ve obezite günümüzde hipertansiyon sıklığını arttırmaktadır. 

Hipertansiyon tedavisi

Günümüzde hipertansiyon tedavisi olarak yoğun bir şekilde ilaçlara başvurulmaktadır. Hipertansiyon tedavisi için bu gün hastalar en az 2’li olmak üzere bazen 3’lü,4’lü ilaç kombinasyonları kullanmaktadır. Çoğunlukla verilen 2. İlaç, ilk ilacın yan etkilerini azaltmak için kullanılmakta fakat ilerleyen zamanlarda 2,ilacın yan etkilerini azaltmak için 3. bir ilaç reçete edilmektedir.Bu ilaçların vücuda oluşturdukları yükten kurtulmak imkansız hale gelebilmekte ve bir süre sonra geri dönüşümsüz organ hasarlarına neden olabilmektedir.

İlaçsız terapiler konusunda çığır açan ONDAMED teknolojisi ile hipertansiyonun kontrol edilmesi artık zor değil. ONDAMED teknolojisi ile vücudunuzu ağır metallerden arındırır, damar sertleşmesine yol açan aterosklerozu önleyebilir ve fazla kilolardan kurtularak ilaçsız bir şekilde HİPERTANSİYON dan kurtulabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi ve randevu almak için bizi aşağıdaki telefon numaralarından arayabilirsiniz:

İSTANBUL MİZMER TEL: 0532 624 92 66

ANKARA MİZMER TEL: 0532 061 47 17